Recenze: Jak testuje software Microsoft

Rozhodl jsem se, že se tu s vámi podělím i o názory na knihy, které se týkají testování nebo s ním nějak souvisejí. Jako první jsem si vybral knihu autorů Alana Page, Kena Johnstona a Bj Rollinsona. Tato kniha se jmenuje dosti výstižně a to Jak testuje software Microsoft.

Jako mnoho lidí v IT mám k Microsoftu poněkud složitější vztah. Na jedné straně nevnímám úplně pozitivně jeho dominantní postavení. Na straně druhé nemůžu popřít, že jde o vysoce úspěšnou firmu, která vlastně do značné míry svět IT definuje a vytváří. A od koho jiného bych se měl učit, než od někoho, kdo je úspěšný.

Autoři této knihy disponují dvěma věcmi, díky kterým je jejich kniha o dost zajímavější, než kdybych ji napsal například já. V rámci Microsoftu, nebo lépe řečeno v rámci testování v Microsoftu, zastávají a zastávali vysoké posty. Zároveň mají bohaté zkušenosti z konkrétních (velkých) projektů a to nejen z manažerského pohledu.

Kniha má vlastně dvě roviny, které se navzájem prolínají. Jednu tuto rovinu tvoří víceméně obecné popisy testovacích postupů a metod. Dá se říct, že pokud nejste vůbec zasaženi žádnými vědomostmi o testování, zde můžete získat poměrně podrobné povědomí o tom, co to vlastně testování je, jaké jsou jeho druhy, jak se pracuje s nalezenými chybami nebo jak se v testování používají různé nástroje. Tato část je navíc průběžně prokládána odkazy na konkrétní situace z Microsoftu. Což je druhá rovina knihy. Různé historky a případy z praxe testování v Microsoftu představují ten důvod, kvůli kterému může být tato kniha zajímavá i pro ty, kteří se v oblasti testování orientují a nepotřebují si opakovat základy. 

Sám za sebe musím říct, že se mi tato kniha líbila. Je pravda, že jsem u velké části textu četl něco, co jsem už předtím znal, ale potěšilo mě, že autoři doplnili například popis testovacích technik o konkrétní příklady. Takže například popis techniky analýzy okrajových hodnot je doplněna vyčerpávajícím příkladem, na základě kterého dokáže tuto techniku použít opravdu každý.

Několik věcí mě i překvapilo. Například pojetí agilního přístupu k vývoji, který Microsoft zvolil. Je to jakási obdoba SCRUMu, ale s podstatnými modifikacemi ala Microsoft. Zajímavý je i popisovaný způsob párového průzkumného testování, kdy u jednoho počítače jsou dva testeři, z nichž jeden testuje a druhý mu do toho "kibicuje", čímž mu pomáhá nalézat nové cesty a směry testování. Naopak nepřekvapil mě důraz na používání nástrojů a automatizace testování. Ne snad, že bych si myslel, že právě nástroje od Microsoftu jsou tím nejlepším, co je možné v testování nalézt, každopádně se mi líbí systematičnost, s jako Microsoft k těmto testům přistupuje i fakt, že "jí co si navařil", tedy že používá své vlastní nástroje.

Byla tu i věc, která mě do určité míry pobavila. Hned ve druhé kapitole knihy se řeší jaká je pozice testování v Microsoftu. Na téměř dvaceti stránkách se tu mimo jiné popisuje nesnadné hledání správného označení testerské pozice ve struktuře firmy. Musím se přiznat, že jsem na d tímto nikdy nepřemýšlel. Testerské pozice se v různých firmách jmenují různě. Nakonec vždy záleží jen na pozici na konkrétním projektu. Nicméně Microsoft to pojal s důkladností, která je vlastní velkým firmám. Pes několik meetingů řešili, jak testery pojmenovat s tím, že se nikdo ze stávajících testerů nesměl cítit dotčeně (v Microsoftu evidentně měli dva tábory testerů, z nichž jeden byl orientovaný více technicky, tedy více na nástroje a automatizaci, a druhý více testersky) a zároveň aby testování bylo zajímavé pro případné zájemce z venčí.

Pokud máte zájem o testování a chcete si o něm něco přečíst v poměrně zajímavé a především ucelené podobě, pak vám tuto knihu mohu doporučit. Přestože je v jejím názvu slovo Microsoft barevně zvýrazněno, pravdou je, že to především kniha o testování, kdy prostředí Microsoftu zde tvoří především jakousi kulisu. Možná že struktura knihy by mohla být o něco lépe vyřešena. První dvě kapitoly se na Microsoft zaměřují opravdu hodně a teprve po nich přichází obecná část o testování. Nicméně i tato "Microsoftí" část má své světlé chvilky a kdyby vás nechytla, dá se přeskočit bez toho, že byste přišli o nějaké informace důležité pro pochopení dalšího textu. Samotný popis testování je napsaný dobře a poměrně čtivě. 

Kniha u nás vyšla v roce 2009 v nakladatelství CPress je stále možné ji zakoupit. Její cena není úplně lidová (422 Kč), ale počítačová literatura není obecně příliš levná. Občas je možné narazit na "použitou" knihu v bazaru. Každopádně knih o testování není úplně hodně a knih v češtině je málo. A tato je rozhodně jednou z těch kvalitnějších.

 

Nejbližší události


Testování software, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting